נדמה כי בעת כתיבת השיר, שלום חנוך, לא שיער בחלומותיו הפרועים ביותר כי יום יבוא ונסיבות החיים תהפוכנה את הרומנטיקה והתמימות לחזון נפרץ כך שלפזמון השיר יהיה עליו לצרף בסוגריים את הצורך לחתום על הסכם ממון בטרם בניית הבית או אפילו מגורים משותפים.

מגמת העלייה במס' הזוגות המתגרשים בישראל ונתון מדאיג של 11,023 מתגרשים בשנת 2014 לא מותיר מקום להתלבטויות – הסכם ממון כבר לא נחלתם של "העשירים" בלבד!

לצערנו, כורח נסיבות החיים במדינתו הקטנטונת בהן שאיפתם של זוגות צעירים לרכוש בית למגוריהם, הופכת משאיפה ריאלית לחלום ורוד. בין אם תכנו זאת "בועת נדל"ן" או בין נתלה את האשם על הצורך לעמוד בהוצאותיו הרבות של ראש הממשלה ורעייתו על נרות אווירה – חוסנו של מעמד הביניים נשחק ונראה כי לא ירחק היום בו בישראל יהיו שתי מעמדות בלבד!

עלויות המחייה בישראל לעומת הכנסותיהם של האזרחים גרמו לכך שגם חסכון בסך 100,000 ₪ של בחור צעיר הפך להיות סכום נכבד שקשה לחסוך. על אחת כמה וכמה, בן זוג שהצליח לרכוש דירה טרם נישואיו, לא רוצה לסכן את עמל כפיו שעה בסטטיסטיקה של 30% זוגות מתגרשים.

אם לפני שנים ספורות בלבד, הייתי פותחת את דבריי עם הסבר מהו הסכם ממון או הסכם טרום נישואין, הרי שכיום מדובר במונח משפטי שגור וטריוויאלי.

מה שהיה לדור הישן כברור מאליו- קח אישה, בנה לה בית ותקים משפחה, הפך להיות בלתי אפשרי בשנות ה- 2000 של מ"י…. למעשה, גם אותו "דור ישן" חדל מלהיות תמים: חדשות לבקרים מגיעים למשרדי הורים יקרים שקנו לבנם דירה או סיועו ברכישתה ומפחדים כי ככל והנישואין הקרבים של בנם ייכשלו, הדירה תאבד לטובת האישה. לאותם הורים אני ממליצה בחום לבקש מהכלה הנרגשת לחתום על הסכם ממון ולהבטיח כי עמלם הרב ולמעשה "ירושתם בעודם בחיים" לא תאבד.

אם נודה על האמת, לא רק יוקר הדיור והמחייה בישראל והוא זה שהפך את החתימה על הסכמי טרום נישואין חלק אינטגראלי מהליך הכניסה לחופה – העובדה כי גיל הנישואין מתאחר – גברים בשנות ה- 25 לחייהם עודם בטיול אחרי צבא ונשים חושבות על ביסוס הקריירה ובילויים במקום על החלפת חיתולים –תרם לכך רבות. אם לפני 20 שנה היינו פוקדים את הרבנות כבר עם שהחרור מהצבא, אם לא קודם לכן, כצעירים חסרי פרוטה, היום גיל הנישואין התאחר ועד לרגע הכניסה לחופה כבר חלפו שנות עבודה רבות במהלך הצלחנו לחסוך פרוטה או שתים.

אם לפני למעלה מעשור, לכשרק התחלתי לפסוע במסדרונות ביהמ"ש לענייני משפחה, זוגות שערכו הסכם ממון היו מראה נדיר, היום היוצרות התהפכו ונדירים הזוגות שנמנעים מלהעיב על הרומנטיקה – כולם עורכים הסכם ממון!

אם כן, מתחתנים יקרים, הקיץ הזה תלבשו לבן ותחתמו על הסכם ממון כדי שלא תצטרכו להתפלל לטוב!